BĚŽECKÉ TRATĚ

 • Jesenická magistrála – Trasa vede přes krásná a zajímavá místa. Pokud se rozhodnete zdolat celou stopu, vyrazíte z Ramzové, dojedete až do Šumperka a celkem zaběhnete 58 kilometrů a překonáte převýšení víc než 900m. Ale stopu můžete dříve, třeba už po 3 kilometrech.
 • Běžkařské trasy Jeseník Lázně – Nabízí dvě trasy v délce 9,4 a 7,5 kilometru.
 • Běžkařské trasy v údolí Bělé – Síť běžkařských tras strojově upravovaných Sdružením cestovního ruchu Jeseníky. Trasy začínají nad chovnými rybníky v areálu bývalých kasáren v Jeseníku, pokračují přes Bukovice, Adolfovice, Domašov, do Rudohoří, Filipovic a Bělé k Videlskému kříži. Jsou vedeny v západní části údolí Bělé pod Pradědem mimo obytnou zástavbu.

LYŽOVÁNÍ

 • Ski areál Lázeňský vrch – V areálu najdete lyžařské vleky i sjezdové tratě pro pokročilé i začátečníky.
 • Ski centrum Miroslav – Areál tvoří několik sjezdových tratí střední obtížnosti vhodné jak pro začátečníky, tak pro pokročilé. Nabízí lyžařům 800 metrů dlouhou dvousedačkovou lanovku, stávající 600 metrů dlouhý dvoumístný lanový vlek a dva jednomístné lanové vleky o délkách 600 m a 300 m. Celková délka tratí přesahuje 3000 metrů, součástí areálu je také 600m dlouhý snowboardový park s railovými překážkami. V zimním období je areál otevřený denně od 9 do 21 hodin.
 • Lyžařský areál Na Smrťáku – Středně obtížná sjezdovka s dvěma vleky a snowparkem. Lyžaři mohou využít večerní lyžování a v letních měsících si návštěvníci mohou zapůjčit terénní minikáry.
 • Lyžařský vlek Křížový vrch – Vlek vzdálený jen 10 minut od centra města. Nabízí širokou škálu sportovního vyžití na lyžích i na snowboardu a možnost večerního lyžování.
 • Lyžařský vlek Vojenské lázeňské léčebny – 430 m dlouhá sjezdovka s upravovaným povrchem nabízí možnost večerního lyžování.  

KOUPÁNÍ

 • Koupaliště Jeseník – Koupaliště se nachází přímo v centru města a za hezkého počasí se zde návštěvníci můžou koupat od 9 do 19 hodin.
 • Pískovna Písečná – Zatopený pískový lom 8 km severně od Jeseníku o rozloze 3,5 ha. Travnatý a pískový břeh, bahno-písčité dno. Možnost sportovního rybolovu (soukromý rybářský revír Florian). Půjčovna rybářského vybavení. 

MUZEA

 • Vlastivědné muzeum Jeseník – Vodní tvrz
  Muzeum nabízí řadu krásných expozicí, zajímavých přednášek a workshopů. Výstavy probíhají v historické budově vodní tvrze ze 13. století

PAMÁTKY

 • Zámek Jánský Vrch – Javorník – Zámek stojí na skalnatém kopci nad městem Javorník, které leží v nejsevernějším cípu severomoravského kraje. Historie zámku sahá až do 2. poloviny 13. století a návštěvníkům je otevřený od dubna do října.
 • Zlatorudné mlýnyZlaté Hory – Nově vybudovaný středověký hornický skanzen na řece Olešnici. Na místě zvaném Údolí ztracených štol jsou postavené repliky dobových zlatorudných mlýnů ze 14. století. Vše je plně funkční a obsluha návštěvníkům ráda předvede.
 • Zřícenina hradu Fulštejn u Bohušova – Hrad byl vybudován pravděpodobně v polovině 13. století Herbertem z Fulmu, leníkem olomouckého biskupa. A pánové z Fulmu ho spravovali až do roku 1437, kdy přešel do držení Jindřicha z Fulštejna. Rod Fulštejnů hrad vlastnil až do konce 15. století. Po té se majitelé hradu rychle střídali a konečnou ránu hradu zasadila třicetiletá válka. Panstvím několikrát prošla dánská i švédská vojska, která ho zpustošila.
  Zřícenina je přístupná celoročně za dobrovolné vstupné (kasička je umístěna na nádvoří hradu)
 • Zámek Velké Losiny – První zmínky o osídlení místa, kde stojí dnešní zámek, najdeme už v pramenech z 15. století. Tehdy tam stála vodní tvrz, kterou koupil bohatý rod Žerotínů. Těm tato stavba brzy přestala stačit, a tak ji postupně přestavovali až do podoby dnešního zámku.
  Velké Losiny jsou spojeny s čarodějnickými procesy, které zde byly jedny z největších na našem území. Probíhaly v letech 1678 – 1692 a zemřelo při nich minimálně 56 obětí.  

ZAJÍMAVÁ MÍSTA

 • Pohraniční opevnění – V Jeseníkách se nachází několik pevností, které byly součástí českého obranného opevnění. Jedna z pevností je například pěchotní srub StM – Branná. Samostatný pěchotní srub byl postavený součástí pohraničního opevnění a určený k přímé palbě. Jeho bojovým úkolem bylo postřelovat železnici a silnici, a tím hlídat stěžejní spojovací trasy. Patří mezi II. třídu odolnosti, takže jeho stěny jsou minimálně 2 m silné. Srub nebyl dokončen.
 • Rozhledna Zlatý Chlum – Jeseník – Rozhlednu najdete jen pár kilometrů od Jeseníku. Je 26 m vysoká a má 145 schodů. Ochoz se nachází ve výšce 901 m n. m. za hezkého počasí z něj uvidíte pásmo Hrubého Jeseníku, nebo polské Otmuchovské jezero. Rozhledna je přístupná od května do září od 10 do 18 hodin.

TURISTIKA, CYKLOTURISTIKA

 • Skupina turistických tras KČT – Hrubý Jeseník – Nabízí turistické trasy po Hrubém Jeseníku různé délky i obtížnosti.
 • Cyklotrasy – Jeseníky nabízejí 25 cyklotras v krásné přírodě s různou náročností i délkou, takže si každý vybere ideální trasu, kterou zvládne.